Instalacja elektryczna to ważny element danego projektu domu czy mieszkania. Jest to pewien schemat, dostosowany do potrzeb danej przestrzeni, powierzchni, rodzaju i wykorzystania danego pomieszczenia czy kompleksu pomieszczeń, jak również związany z indywidualną potrzebą danego użytkownika. Schemat instalacji składa się z głównej rozdzielni prądu elektrycznego, do którego doprowadza się przewody elektryczne z całego obszaru objętego danym projektem.

Uwzględniony schemat instalacji elektrycznej obejmuje na ogół kilka lub kilkanaście oddzielnych obwodów elektrycznych, które odpowiadają za poprawne doprowadzenie prądu do danego pomieszczenia, czy odpowiadającego za dany obszar. Oddzielne obwody obejmują również osobno, m.in. oświetlenie, instalacje elektryczne w pomieszczeniach sanitarnych, kuchniach, salonach, itd. W zasadzie projekt może być modyfikowany na różny sposób, ilość obwodów, w ramach których tworzone są różne punkty, np. gniazda, włączniki, itd. Od danego projektu zależy również cena projektu i wykonania instalacji elektrycznej.

Kiedy zmienić instalację elektryczną?

Instalacja elektryczna raz zrobiona, powinna przez bardzo długi czas spełniać swoją funkcję. W czasach PRL w okresie wielkiego boomu budowlanego i z braku możliwości stosowania materiałów, których używa się obecnie, często instalacja elektryczna była robiona w oparciu o druty aluminiowe. Współcześnie prawidłowo wykonana instalacja oparta jest o przewodniki miedziane, które są zdecydowanie bardziej trwałe i przede wszystkim nie podlegają procesom utleniania, jak to było w przypadku aluminiowych przewodników. Wymiana instalacji aluminiowej na miedzianą jest więc główną przyczyną wymiany całej instalacji elektrycznej w domu jednorodzinnym czy mieszkaniu.
Kolejną przyczyną wymiany instalacji elektrycznej jest adaptacja danego pomieszczenia bądź zbyt duża ingerencja w dotychczasowy projekt, co może wiązać się z ryzykiem utraty przewodnictwa bądź zbyt dużego obciążenia danych obwodów elektrycznych. Oczywiście instalację elektryczną należy zmieniać również w przypadku każdej dużej awarii, jednak zależy to przede wszystkim od rodzaju oraz obszaru, który uległ zmianom.

Koszt wymiany instalacji elektrycznej

Wymiana instalacji elektrycznej może okazać się nieco droższa od położenia nowej instalacji od podstaw, jednak zależy to od rodzaju prac, schematu instalacji bądź samego przygotowania inwestora.
Wymiana instalacji wiąże się z koniecznością wymiany obecnych przewodów, a więc ich usunięcia, jak również wykonania nowych otworów i kanałów, w których przewody mogłyby zostać położone. Świeżą instalację kładzie się na gołe ściany, a więc przygotowanie jest mniej wymagające niż przygotowanie w budynku czy mieszkaniu już użytkowanym. Koszt wymiany wiąże się więc z pracami adaptacyjnymi, co wpływa na cenę wymiany całej instalacji.

Rodzaj prac i schemat instalacji w procesie kosztów wymiany jest taki sam, jak w przypadku nowych instalacji i zależy od: ilości obwodów, punktów elektrycznych (gniazdek, włączników, itd.) czy też rodzajem użytych materiałów. Koszt wykonania jednego metra prac elektrycznych waha się między 15 a 20 zł z materiałem, każdy punkt elektryczny to średni koszt około 40-70 zł.

Jak łatwo wyliczyć, wymiana instalacji to koszt prac, jakie związane są z adaptacją istniejącej powierzchni oraz koszt standardowego położenia przewodów i punktów elektrycznych.