Okazuje się, że drewniane palety mogą zyskać drugie, zupełnie nowe życie. Zamiast zalegać na magazynach lub stanowić opał, można je wykorzystać jako budulec nowoczesnych, eleganckich mebli ogrodowych. Nie dość, że to stosunkowo tani proces, to dodatkowo wpisuje się w pożyteczną modę zero waste. Oprócz wykorzystania starych palet- które należy poddać procesowi konserwacji (a czasem renowacji)- można także zakupić nowe, drewniane nośniki. Zbudowane w ten sposób meble wspaniale sprawdzają się na domowych tarasach czy ogródkach działkowych. Nie tylko pięknie wyglądają, ale przede wszystkim są bardzo funkcjonalne.  Zastanawiasz się, jak zbudować taki mebel? Poniżej krótka instrukcja.

Planowanie

Pierwszym etapem budowania mebli ogrodowych jest stworzenie planu, który zaoszczędzi czas, a także pieniądze, ponieważ przemyślane działanie uchronią nas przed zbędnymi zakupami. Po pierwsze należy zmierzyć wymiary przestrzeni, gdzie chcemy umieścić meble. Na tej podstawie powstaną dalsze obliczenia i plan zakupów. Najlepszym rozwiązaniem jest dopasowanie długości mebla do wymiarów palety, co spowoduje, że unikniemy przycinania drewna. Klasyczny mebel składa się z dwóch złączonych ze sobą palet. Jeśli planujemy jej przedłużenie, należy dołączyć do któregoś boku kolejną sztukę. Podobnie sprawa wygląda z wysokością siedziska. Można je dopasować do własnych potrzeb, ale zazwyczaj stosuje się wysokość dwóch palet. Na etapie planowania należy także zgromadzić wszystkie narzędzia pracy.

Działanie

Po wstępnym zaplanowaniu pracy i przygotowaniu narzędzi przychodzi pora na działania właściwe, z których pierwszym jest obróbka palet. Na ten etap składają się: oczyszczanie drewna z ewentualnych zanieczyszczeń, a także wyrównywanie powierzchni za pomocą szlifierki lub papieru ściernego o odpowiedniej gradacji. Oczyszczone i wypolerowane drewno  można pomalować na wybrany wcześniej kolor. Zanim to jednak nastąpi, warto przeprowadzić impregnację i gruntowanie. Niektóre impregnaty zawierają już barwnik, dlatego można na tym etapie zakończyć obróbkę drewna. Impregnacja zabezpiecza powierzchnię palety przed działaniem czynników atmosferycznych oraz szkodników, natomiast preparaty gruntujące utrzymują farbę i przeciwdziałają jej odpadaniu. Kolejnym etapem jest mocowanie palet. Do tego celu wykorzystujemy płaskowniki, kątowniki oraz standardowe śruby. Tego typu elementy najlepiej umieścić w niewidocznych miejscach, by nie psuły efektu wizualnego. Mocowanie dotyczy zarówno palet poziomych, a także pionowych, które stanowią podparcie. Ostatnim etapem jest dekorowanie powstałej z palet kanapy, fotela, czy innego rodzaju siedziska ogrodowego. Na rynku dostępne są wygodne materace lub poduchy w różnych kolorach i wzorach, które można swobodnie położyć na drewnie lub przymocować za pomocą rzepów albo wiązanych sznurków. Rodzaj okrycia jest kwestią indywidualną i zadecyduje o ostatecznym wyglądzie mebla. Warto dopasować go do ogólnej aranżacji balkonu czy tarasu.