Skalniak w ogrodzie – aranżacja terenu

Ogród to wyjątkowe miejsce, które otacza dom jednorodzinny lub inwestycje. Niewiele potrzeba, żeby prezentował się dobrze i zwiększał walor estetyczny nieruchomości, dzięki kilku prostym trikom. Zwłaszcza, że teren otaczający budynek to równie ważna część składowa aranżacji, warto zadbać o wizualny aspekt ogrodu. Jednym z trików, które możemy zastosować w modyfikacji ogrodu to budowa skalniaka. Czym on tak właściwie jest?

Skalniak w ogrodzie pełni przede wszystkim funkcję dekoracyjną, ale również funkcjonalną – możemy umieścić w nim ulubioną roślinność w unikalny sposób. Dzięki temu zabiegowi, ogród będzie prezentował się dobrze, dodając przy tym uroku terenom otaczającym dom. Myśląc o tym rodzaju dekoracji ogrodowej, mamy na myśli pewien fragment ogrodu, wypełniony dekoracyjnym kruszcem i kolorową roślinnością. Jak zbudować piękny skalniak w ogrodzie, który nie będzie wymagał dużych nakładów pielęgnacyjnych przy jednoczesnym niebanalnym i imponującym wyglądzie?

Wybór roślinności na skalniak w ogrodzie

Pierwszą kwestią jest wybór odpowiedniej roślinności, która wypełni nasz skalniak. Nie każdy gatunek roślin nadaje się na zastosowanie jako element tej dekoracji, ponieważ panują w nim specyficzne warunki. Najlepiej poradzą sobie z nimi rośliny, które są odporne na działanie niekorzystnych warunków atmosferycznych i są obyte ze skalistą glebą. Dlatego najlepszym rozwiązaniem będzie wybór gatunków roślin wysokogórskich, które mają odpowiednią strukturę liści, kwiatów oraz będą liberalne względem rzadszego podlewania czy skalistego wypełnienia skalniaka w ogrodzie. Do takich roślin zaliczamy zwłaszcza rośliny bulwiaste, byliny, zielne czy karłowe. Wykształciły one system, dzięki któremu są odporne na wahania temperatur czy jałową glebę, dlatego nasz skalniak nie będzie wymagał specjalistycznej pielęgnacji, przy czym będzie wyglądał dobrze o każdej porze roku i niezależnie od warunków. Najczęściej wybierane gatunki to skalnice, rozchodniki, szarotki alpejskie czy rojniki. Ich wytrzymałość jest imponująca w przeciwieństwie do wrażliwych roślin, krzewów czy kwiatów.

Skalniak będzie ozdobą każdego budynku, jeśli zastosujemy system wyboru roślin poprzez kontrast – zarówno w kwestii barwy, jak i kształtu czy faktury. Roślinność umiejscowiona w linii, okręgu lub w innej konfiguracji geometrycznej zrobi ogromne wrażenie i da efekt przemyślanego planu w aranżacji ogrodu.

Idealny kamień na skalniak – walor estetyczny

W budowie skalniaka musimy pamiętać, że roślinność musi współgrać z wybranym kamieniem. Odpowiedni wybór zapewni długowieczną ozdobę do ogrodu i żywotność roślin. Kamień wybieramy zwracając uwagę na własne preferencje estetyczne, ale również z uwzględnieniem możliwości terenu i rodzaju roślinności. Do najczęściej wybieranych zaliczamy tuf wapienny, wszelkiego rodzaju skały piaskowe albo szeroko dostępne i tanie skały wapienne. Każdy z rodzajów skał zapewni roślinom dobry byt i stabilizacje, dzięki nim zbudujemy piękny skalniak w ogrodzie, który dopełni aranżacje ogrodu.