Sypialnia na poddaszu – aranżacja

Zastanawiając się nad estetycznym i funkcjonalnym urządzeniem sypialni, chcemy wziąć pod uwagę każdy aspekt. W wykańczaniu pomieszczeń warto podkreślić i wykorzystać unikalne walory przestrzeni, ścian czy wnęk, aby zyskać przytulne i maksymalnie spersonalizowane wnętrze. Aranżacja sypialni w każdym domu to wyzwanie, któremu każdy z nas chciałby podołać z imponującym efektem.

Wiele inspiracji możemy znaleźć w magazynach architektonicznych, albo na stronach temu poświęconych – jednak czy każde z rozwiązań okaże się wygodne w praktyce? To pomieszczenie ma pewne cechy, o których musimy pamiętać. Sypialnia to przede wszystkim miejsce wypoczynku i relaksu, dlatego musimy zadbać o komfortowe dla nas barwy ścian i dodatków, wygodne łóżko i dodatki, które uczynią przestrzeń sypialnianą idealnym miejscem do wypoczynku. Choć wiele rozwiązań kusi wyglądem, niekoniecznie sprawdzą się w sypialni.

Rozmieszczenie mebli w sypialni na poddaszu

Sypialnia na poddaszu to częsty wybór mieszkańców wielu nieruchomości. Przede wszystkim z uwagi na standardowy podział domu na dwie części – dolną, która pełni funkcje przestrzeni dziennej oraz piętro, które zwykle wybieramy jako tę część, w której możemy odpocząć po ciężkim dniu w pracy. Mając na uwadze wszystkie cechy i zalety pomieszczeń na poddaszu, możemy stworzyć wyjątkową i komfortową sypialnię. Skosy na ścianach dla wielu z nas nie wydają się wygodną i przemyślaną konstrukcją, jednak odpowiednio zaaranżowane potrafią być idealnym miejscem do odpoczynku. O czym należy pamiętać, kiedy chcemy urządzić sypialnię na poddaszu?
Pierwszą rzeczą będzie umiejscowienie łóżka – nie powinno ono znajdować się zaraz pod skosem, ponieważ nie jest to praktyczne rozwiązanie. Zbyt niski sufit będzie sprzyjał wypadkom typu uderzenie w głowę nawet podczas snu. Najlepszym rozwiązaniem będzie zagospodarowanie przestrzeni ze standardową wysokością sufitu, gdzie umieścimy łóżko. Skosy ścian zdecydowanie lepiej wykorzystać na umieszczenie mebli, telewizora czy pozostałych elementów dekoracyjnych. W kwestii mebli należy również pamiętać o ich formie. Najlepiej wybrać te, które nie mają masywnej konstrukcji i zbyt ciemnej, pstrokatej kolorystyki. Przestrzeń na poddaszu niestety jest ograniczona, dlatego odbieranie jej reszty “lekkości” byłoby aranżacyjnym faux pas. Minimalistyczne meble w jasnych kolorach sprawdzą się idealnie – najlepiej wybrać te z połyskiem, który pozwoli na odbicie światła i optyczne powiększenie sypialni.
Kolory w sypialni na poddaszu
Co z kolorem ścian i oświetleniem w sypialni na poddaszu? Ta kwestia jest równie ważna, co odpowiednie rozmieszczenie mebli – wpłynie ona na funkcjonalność i komfort płynący z korzystania z naszej przestrzeni sypialnianej. Pierwszym krokiem jest wybór koloru, z którym my czujemy się dobrze. Warto zdecydować się na jasną kolorystykę, z którą współgrają wybrane oświetlenie i światło naturalne. Mowa tutaj zarówno o tapetach w jasnych kolorach czy dodatkach w postaci np. minimalistycznych plakatów.  Dzięki jasnej kolorystyce również optycznie powiększymy sypialnię, zyskując jeszcze większy komfort. Najkorzystniejszą formą oświetlenia będzie oświetlenie punktowe, które pozwoli na równomierne oświetlenie przestrzeni.