Płomienie emanujące z płonących pni drzew. Przyjemne dla uszu, odgłosy trzaskającego drewna oraz uczucie intymności i komfortu. To tylko kilka zalet wynikających z instalacji kominka w naszym salonie. Jest to przywilej osób posiadających dom jednorodzinny, a jego popularność rośnie z każdym rokiem. Należy jednak pamiętać, że spalanie drewna ma znaczące konsekwencje w postaci szkodliwych związków, które są produktem ubocznym procesu spalania i że wybór kominka do naszego salonu powinien być w dużej mierze uzależniony od troski o środowisko.

W Unii Europejskiej obowiązuje dyrektywa w sprawie ekoprojektu, która polega na podejmowaniu środków w celu poprawy jakości powietrza poprzez zwiększenie efektywności energetycznej urządzeń grzewczych, a tym samym zmniejszenie ilości emitowanych zanieczyszczeń. Chociaż Ekoprojekt ma oficjalnie aplikować od 2022 roku, większość producentów oferuje już teraz kominki, które spełniają wymagania tych restrykcyjnych przepisów.

Dzisiejsi producenci kominków umożliwiają nam dostęp do różnych rodzajów kominków, dzięki którym możemy wybrać kominek, który spełnia normy emisji ekoprojektu. Jeśli zależy nam, aby dym wydobywający się z naszego kominka zawierał najmniej szkodliwe związki, a także pyły oraz szkodliwe gazy, musimy wybrać któryś z modeli powietrznych wybranych firm https://just-home.com.pl/wklady-kominkowe-powietrzne/. Oferowane produkty charakteryzują się nie tylko wysoką estetyką i dbałością o konstrukcję, a technologia ich wytwarzania oraz zastosowane urządzenia umożliwiają bardziej wydajne spalanie drewna, co automatycznie prowadzi do zmniejszenia emisji szkodliwych związków.

Do spalania w kominku najlepiej używać drewna liściastego, ponieważ w przeciwieństwie do gatunków iglastych nie zawiera żywicy, co oznacza mniej sadzy i szkodliwych substancji uwalnianych do powietrza w czasie spalania. Wybierając drewno, starajmy się wybierać jak najwięcej elementów bez kory, i najlepiej aby były również sezonowane w wentylowanym miejscu przez co najmniej dwa lata. Najlepsze jest drewno o wysokiej gęstości, które jest twarde, ciężkie i pali się powoli, dzięki czemu emituje duże ilości ciepła podczas spalania się spalania w kominku. Przykładem może być buk lub dąb.

Oprócz budowy kominka i wyboru odpowiedniego drewna okazuje się, że sposób palenia w kominku jest równie ważny. Jeśli troszczymy się o środowisko, unikajmy do rozpalania gazet z dużą ilością nadruków, układanych pod stosem https://just-home.com.pl/kominki-nowoczesne/. Bardziej sensowne jest stosowanie rozpałki do drewna ułożonej od góry na naprzemiennych kawałkach drewna.

Pamiętajmy, że źle wykorzystywany kominek znacznie traci na jakości i żywotności. Poza tym gdy w nim palimy używając materiałów gorszej jakości to trujemy przede wszystkim siebie.