rodzaje biokominków

Eko kominek stanowi jeden z najnowocześniejszych elementów wystroju wnętrz. Nie dość, że jest w pełni ekologiczny, to na dodatek tworzy niezwykle przytulny nastrój. Aranżacje z wykorzystaniem kominka można stworzyć bez pozwolenia, a co więcej bez dymu oraz uciążliwego popiołu. Jakie są dostępne rodzaje biokominków na rynku i jaki wybór będzie najlepszy?

Biokominek działa na podobnej zasadzie jak tradycyjny kominek, jednak w przypadku biokominków do spalania nie jest potrzebny komin czy przewód dymowy. Są one ekologiczną formą zarówno dekoracji wnętrz, jak i doraźnego ogrzewania. Biokominki rozpala się, korzystając z biopaliwa, jego spalanie wydziela się w postaci pary wodnej. Jest to w pełni bezpieczny dla środowiska i zdrowia człowieka proces. Spalając biopaliwo w biokominku, można cieszyć się naturalnymi płomieniami, bezpiecznie i bez konieczności odprowadzania spalin.

Rodzaje kominków

Za pomocą biokominka można stworzyć nowoczesny wygląd w każdym pomieszczeniu. Z łatwością można dopasować biokominek do wystroju, czy dodatków. Szeroka oferta z pewnością w tym pomoże. Jakie więc rodzaje biokominka wybrać i czym się charakteryzują?

Biokominki wolnostojące

To modele, które nie wymagają stałego montażu, mogą być one postawione w dowolnym miejscu. Są idealne do dekorowania przestrzeni w salonie, sypialni czy jadalni. W sprzedaży dostępne są kominki wolnostojące o różnych rozmiarach, kształtach i stylach, dzięki czemu można je dopasować do każdego wnętrza. Co więcej, można w każdym momencie przestawić je w inne miejsce bez uszkodzeń, ponieważ nie wymagają żadnego montażu.

Biokominki stołowe

To rodzaj kominka o mniejszych rozmiarach. Z łatwością można postawić go w dowolnym miejscu, chociażby na stole. Będzie on świetnym elementem dekoracyjnym nie tylko w domu. Może posłużyć, jako element wystroju np. w restauracjach.

Najczęściej wykonane są z nowoczesnych materiałów. Podstawę stanowi kamienna bądź stalowa konstrukcja, ogień zaś pięknie się rozprasza dzięki zastosowaniu szkła, które stanowi jednocześnie zabudowę konstrukcji.

Biokominki wiszące

Bez najmniejszego problemu każdy znajdzie miejsce w swoim domu na taki kominek. Nie zajmuje on przestrzeni, ponieważ można go przymocować do ściany. Sprawdzi się z pewnością w każdym mieszkaniu, zwłaszcza z uwagi na minimalistyczną i elegancką formę.

Biokominek portalowy

To kominek, który jest montowany w specjalnie zaprojektowanym obudowaniu, nazywanym portalem. Portal jest wykonany z różnych materiałów, takich jak drewno, kamień, metal lub beton. Charakteryzuje się on kształtem, który przypomina tradycyjny kominek. 

Biokominki portalowe również mogą być wolnostojące, przez co charakteryzują się niezwykłą mobilnością. Mogą być przenoszone pomiędzy różnymi pomieszczeniami, tym samym ułatwiając przemeblowanie.

Jaki rodzaj biokominka wybrać?

Wszystkie biokominki działają na podobnej zasadzie, polegającej na procesie spalania biopaliwa, czyli płynnej mieszanki etanolu. Wydzielają one jedynie parę wodną, przez co są niezwykle ekologiczne i bezpieczne. Mogą być stosowane jako źródło ciepła lub po prostu jako dekoracyjny element wnętrza. Jeżeli chcemy, by kominek utrzymał ciepło w pomieszczeniu, warto zdecydować się na model o większej mocy.

Wybór kominka zależy od charakteru pomieszczenia, ale także jego docelowego położenia w domu. Nowoczesne biokominki są niezwykle estetyczne, przez co bez problemu wpasują się w każdą przestrzeń.

Mając ograniczone miejsce w pomieszczeniu, warto wybrać modele wiszące albo stołowe. Takie kominki wpasują się wszędzie. Niezależnie od tego, czy zagoszczą na ścianie, stole, czy półce zawsze będą się pięknie prezentować. Natomiast jeżeli możemy pozwolić sobie na kominek większych rozmiarów, warto wybrać te wolnostojące lub portalowe. Płomienie pięknie ocieplają pomieszczenie, a ich design i mobilność jest ich dużą zaletą.