Połączenie dwóch kolorów w jednym pomieszczeniu może być idealnym elementem, który ożywi i upiększy nasze wnętrze. Kolory odpowiednio dobrane potrafią również optycznie zmienić proporcje pomieszczenia. Jest to trend, który mimo swoich lat, nadal nie wychodzi z mody. Jest to także jeden z najczęściej stosowanych sposobów na metamorfozę wnętrza.

Malowanie danego pomieszczenia nie jest trudnym zadaniem, ale żeby efekt był powalający, należy znać technikę dobierania kolorów. W zależności od tego, jaki efekt chcemy uzyskać wyróżnia się dwie techniki. Pierwszy sposób to łączenie kolorów o odcieniu jednej barwy. Drugi zaś, to łączenie kolorów o podobnej temperaturze. Oczywiście, można też stworzyć kontrastowe zestawienia kolorów, ale w przedpokojach zaleca się bardziej stonowane opcje. Warto wiedzieć, że ciepłe barwy przybliżają do siebie ściany, pomniejszając optycznie pomieszczenie, więc w małych przedpokojach lepiej sprawdzą się odcienie barw jasnych.

Jak łączyć kolory ścian?

Jest to największy problem wśród osób, które chcą pomalować jedno pomieszczenie na dwa kolory. Najpopularniejszym sposobem jest malowanie ścian w jednym kolorze o dwóch różnych odcieniach. Masz wtedy pewność, że kolory będą do siebie pasować. Takie połączenia zdecydowanie wnoszą do wnętrza spokój i harmonię, zatem świetnie sprawdzą się w przedpokoju, czyli wizytówce Twojego domu lub mieszkania. Dodatkowo, odcienie tej samej barwy i dodatki w tym samym kolorze stworzą bardzo przytulne, a zarazem eleganckie pomieszczenie.

Chcąc harmonijnie połączyć kolory w przedpokoju, można również stosować ich temperaturę. Korzystne będzie połączenie barw ciepłych, takich jak np. beż, pomarańcz lub zimnych, czyli np. błękit, szarość. W drugim przypadku, należy uważać jednak na konkretne odcienie danego koloru. Przykładowo, szarość z lekkim pigmentem brązowym będzie ciepła, natomiast z dodatkiem pigmentów niebieskich, będzie kolorem chłodnym.

Mały przedpokój – jakie kolory?

Zdecydowanie jasne! Jasne kolory optycznie powiększą przestrzeń w Twoim przedpokoju, a jednocześnie dodadzą mu elegancji. Ważna jest również barwa kolorów. Małą sztuczką na optyczne powiększenie pomieszczenia będzie pomalowanie węższej ściany na intensywniejszy kolor. Należy pamiętać jednak, że nie tylko kolor ścian ma znaczenie. Dobrym sposobem na optyczne powiększenie przedpokoju będzie umieszczenie w nim dużych luster, bądź lustra oraz jasne podłogi.

Duży przedpokój – więcej możliwości.

W dużych przedpokojach możemy sobie pozwolić tak na prawdę na wszelką zabawę kolorami. Począwszy od połączenia kontrastowego, np. bieli z “surowym betonem”, skończywszy na spokojnych, stonowanych kolorach. Tutaj uwagę należy zwrócić na efekt, jaki chcemy osiągnąć. Jeśli chcesz zmniejszyć optycznie pomieszczenie, użyj ciemnych kolorów lub pomaluj pokój w dwukolorowe poziome pasy. W ramach zabawy kolorami możesz również “obniżyć sufit” stosując ciemne kolory. Jeśli chcesz, aby Twoje pomieszczenie optycznie nie zmieniło się, użyj stonowanych barw.
Przedpokój, jako wizytówka Twojego domu lub mieszkania, jest jednym z najważniejszych pomieszczeń, więc zastanów się jaki efekt chcesz w nim uzyskać i działaj!

Przeczytaj również artykuł o naturalnych i modnych futrach i kożuchach na zimę