Niejednokrotnie, będąc w swoim domu lub mieszkaniu dochodzi do nas szereg odgłosów zewnętrznych zarówno z ulicy, jak i z sąsiednich mieszkań. Osoby mieszkające w domu jednorodzinnym mogą nie odczuwać tego w takim stopniu jak mieszkańcy bloków, nie mówiąc już o osobach, które wynajmują zaledwie pokój w mieszkaniu zamieszkiwanym przez innych lokatorów. Zdawałoby Się, że z odgłosami zewnętrznymi należy po prostu żyć, jednak istnieje szereg ciekawych i skutecznych sposobów, dzięki którym możemy wyciszyć pokój lub całe mieszkanie. Poniżej przedstawione są najlepsze sposoby na to, by nasze mieszkanie stało się oazą spokoju, do której nie dochodzą żadne zewnętrzne odgłosy.

Wyciszenie sufitu za pomocą sufitu podwieszanego

Problem związany z odgłosami mieszkańców zajmujących mieszkanie ponad nami może zostać w bardzo łatwy sposób wyeliminowany poprzez zainwestowanie w podwieszany sufit. Przestrzeń pomiędzy stropem a płytą gipsową, która będzie stanowiła podwieszany sufit, powinna zostać wypełniona wełną mineralną, która w doskonały sposób tłumi wszelkie dźwięki. Wyciszanie sufitu poprzez założenie sufitu podwieszanego pozwala nam małym kosztem wyciszyć odgłosy sąsiadów z góry.
Zainwestowanie w tapetę lub płytę wygłuszającą

Jeżeli natomiast problem nie tkwi w sąsiadach u góry a sąsiadach mieszkających na tym samym piętrze, problem tkwi w ścianach. W tym celu warto zainwestować w płytę wygłuszającą, bądź tapetę akustyczną. Płyty akustyczne w bardzo skuteczny sposób hamują wszelkie dźwięki, a pozwalają małym kosztem zwiększyć prywatność w naszym pokoju. Równie ciekawy pomysł to zainwestowanie w specjalną tapetę akustyczną. Taka tapeta jest doskonałym sposobem na wytłumienie wszelkich, nawet bardzo wysokich dźwięków, a przy jej pomocy możemy dodatkowo zakryć niedoskonałości ściany. Minusem takiego rozwiązania jest jednak cena tapety.

Wygłaszanie pomieszczenia za pomocą okna i drzwi

Najwięcej hałasu powodują odgłosy, które dochodzą z zewnątrz mieszkania. W tym celu niezbędne może okazać się zainwestowanie w lepsze, szczelne okna, które w dużym stopniu pozwolą nam na wygłuszenie hałasów z zewnątrz. Dodatkowym zabezpieczeniem przed hałasami mogą być okiennice, które dodatkowo hamują dźwięki, a przy tym gustownie wyglądają. Innym sposobem na wyciszenie pokoju lub mieszkania jest zakup specjalnej pianki, lub gumy do drzwi, którą nakleja się na futryny, które są największym prowodyrem wszelkiego rodzaju odgłosów dochodzących z zewnątrz.

Domowe i tanie sposoby na wygłuszenie pokoju

Jeżeli nie jesteśmy zainteresowani remontem a mamy dość wszelakich odgłosów dochodzących z innych pokoi, możemy małym kosztem przearanżować wnętrze, co pozytywnie wpływa na wyciszenie naszego pomieszczenia. Warto wyposażyć nasze okiennice w grube, pluszowe zasłony, które doskonale tłumią wszelkie dźwięki. Kupując duży miękki dywan, ozdabiając ściany i wyposażając pokój w różne drobiazgi, poprawiamy jego szczelność dźwiękową. W teorii im więcej rzeczy mamy w pokoju, tym lepiej wyciszone jest pomieszczenie, jednak sztuką jest odpowiednie zbalansowanie ilości rzeczy w taki sposób, by aranżacja pomieszczenia prezentowała się estetycznie.