Kominki bez wglądu na to, czy są gazowe bądź powietrzne, w stylu nowoczesnym bądź rustykalnym zawsze pełnią tą samą rolę – budują poczucie ciepła i przytomności, poprawiają nasze samopoczucie i przede wszystkim dostarczają nam ciepła. Musimy jednak pamiętać, że jeśli zależy nam na tym, aby te walory uzyskać koniecznie należy zadbać o odpowiednią konserwację naszego kominka.

Szczególnie, jest to ważne, jeśli nasze domowe wnętrze wyplenił kominek powietrzny, w którym palimy drewnem. Z pomocą przychodzi właśnie ten artykuł, bo wbrew pozorom konserwacja kominka może zarówno podkreślić charakter naszego kominka uwypuklając jego walory wizualne, jak i zepsuć efekt np. w postaci matowej szyby w wyniku stosowania złych preparatów.

Kominki powietrzne, w których możemy palić drewnem charakteryzują się pięknem płynącym z blasku spalającego się płomienia i trzasku palącego się drewna. Należy jednak pamiętać, że mniej przyjemną stroną palenia w kominku powietrznym jest konieczność częstego usuwania popiołu. Wynika to z tego, że większość kominków wyposażona jest w skromne zbiorniki na popiół, które lubią się przepełniać, szczególnie, jeśli drewno, które stosujemy się nie przepala się odpowiednio, pozostawiając duże skupiska popiołu. Musimy pamiętać, że nadmierna ilość popiołu uniemożliwia obieg powietrza koniecznego do spalania naszego drewna lub innego paliwa. Każdy kominek zaopatrzony jest w popielnik, który się demontuje i kolejno nagromadzony popiół możemy usunąć przesypując go najlepiej do metalowego pojemnika zaopatrzonego w szczelną pokrywę. Pamiętajmy, aby pojemnik z popiołem ustawić na niepalnym podłożu z dala od materiałów palnych aż do jego całkowitego wystudzenia.

Jeśli zależy nam na podkreśleniu walorów wynikających z palenia w kominku koniecznie musimy pamiętać o odpowiedniej konserwacji szyby kominka.  Czyszczenie szyby należy przeprowadzać w momencie, gdy palenisko jest już zimne. Najlepiej używać dedykowanych preparatów do szyb według zaleceń producentów, https://lespin.com.pl/jak-urzadzic-sypialnie-na-poddaszu/. Z pomocą przychodzą nam doradcy w salonach z kominkami: https://lespin.com.pl/wybieramy-ladny-i-ekologiczny-kominek

Jeśli nie jesteśmy zwolennikami szybkiego i gwałtownego spalania, a wręcz przeciwnie preferujemy delikatny płomień wydobywający się z wolno palącego się drewna musimy pamiętać, że w momencie, gdy spala się ono powoli to jednocześnie powstają sadza oraz para zawierająca substancje organiczne. Substancje te mogą wchodzić w reakcje z parą wodną wydzielaną ze spalającego się drewna. W ten sposób na ściankach wystudzonego komina tworzy się osad kreozotowy, który w momencie zapalenia może nieść za sobą duże niebezpieczeństwo w postaci płomienia o bardzo wysokiej temperaturze. Dlatego należy pamiętać, aby regularnie sprawdzać gromadzenie się kreozotu, aby potrafić określić częstotliwość wymiatania komina odprowadzającego dym od komina. Pamiętajmy, że jeśli nasze spalanie jest intensywne, osadzanie kreozotu jest znacznie mniejsze.

Po wyczyszczeniu szyby bardzo ważne jest, aby ją odpowiednio przymocować na swoje pierwotne miejsce. Przede wszystkim musimy pamiętać, że szyba w ramie nie może być za mocno dokręcona. Po jej zamontowaniu powinien być minimalny luz pomiędzy szybą i ramą, tak, aby była możliwość jej przesunięcia wzdłuż krawędzi ramy. Jest to o tyle istotne, że zarówno szkło jak i metal cechują się różnymi współczynnikami rozszerzalności cieplnej w związku, z czym zbyt mocno przytwierdzona szyba mogłaby ulec zniszczeniu.

Sprawdź również artykuł o rodzajach biokominków