Ludzie, którzy dekorują lub remontują mieszkanie, dzielą się zwykle na dwie grupy: osoby, które wolą ponadczasową drewnianą podłogę oraz osoby, które preferują funkcjonalność i atrakcyjną cenę paneli podłogowych. Nie ma wątpliwości, że obydwu grupom podoba się klimat jaki wprowadza do domu drewno. Dlatego postanowiliśmy stworzyć dla Was artykuł w, którym pokrótce opowiemy o różnicach pomiędzy drewnianą podłogą a panelami.

Zanim zdecydujemy, czy nasza podłoga powinna być wyłożona elegancką deską z litego drewna, czy jej imitacją w postaci paneli, powinniśmy zwrócić uwagę na naturę i klasykę, jaką nadaje pomieszczeniu drewniana podłoga. Ponadto drewno pasuje praktycznie do każdego pomieszczenia i kontrastuje z nim np. podkreślając minimalistyczne projekty. Ponadto odpowiedni kolor podłogi może oszukać nasz wzrok i sprawić, że pozornie małe wnętrze naszego mieszkania będzie wyglądać na większe, lub przy dużych wnętrzach może nadać pokojowi przytulny charakter. Warto pamiętać o wyborze wysokiej jakości paneli firm uznanych producentów: https://decolan.pl/podlogi-drewniane,22,pl.html. Jeśli mieszkamy w Trójmieście i szukamy drewnianej podłogi do naszego mieszkania, np. Na przykład w Gdańsku warto zapoznać się z tutejszymi producentami: https://decolan.pl/panele-podlogowe,23,pl.html

Jak wspomniano powyżej, drewno może pomniejszać lub powiększać nasz pokój, chociaż okazuje się, że to nie jedyne jego zalety. Dzięki drewnianej podłodze nadajemy naszemu wnętrzu przyjazny mikroklimat, który nie powoduje alergii. Nasze mieszkanie jest ciepłe i przyjazne i możemy chodzić boso po drewnianej podłodze. Jeśli wybieramy drewnianą podłogę do naszego mieszkania, nie musimy być miłośnikami klasycznego, rustykalnego lub skandynawskiego wystroju wnętrz, ponieważ drewno idealnie dopasowuje się również do nowoczesnych pokoi.

Wybierając panele do naszego mieszkania, nie powinniśmy mieć problemu z ich wyborem. Współczesne modele są coraz bardziej wyrafinowane i łączą w sobie elementy funkcjonalności panelu i wyglądu naturalnego drewna. Panele wodoodporne stają się coraz bardziej popularne. Jest to najbardziej pożądany rodzaj podłogi, który ma łatwość utrzymania jej w czystości, podobnie jak płytki podłogowe i nie musimy się martwić zalaniem jej, jeśli przypadkowo rozleje się nam szklanka z wodą. Panele podłogowe są dostępne w różnych kolorach i kształtach. Oprócz klasycznych desek wielu z nas coraz częściej decyduje się na szerokie panele, które dobrze prezentują fakturę imitującą słoje, sęki i pęknięcia. Wielu producentów oferuje panele wielkości klepek parkietowych lub kwadratowe.

W przypadku paneli warstwowych nadal popularne są szerokie deski, na których bardzo wyraźnie widać zarysy słojów lub sęków, które można układać w stosy z wąskimi modelami o nieregularnej długości. Oprócz tego w modzie są podłogi układane w klasyczne, nie mniej nienudne wzory. Ciekawym przykładem może być sposób ułożenia polegający na dopasowywaniu desek lub klepek parkietów po przekątnej.

Niezależnie od tego, czy jesteśmy zwolennikami litego drewna, które zaprasza swoim charakterem i klimatem, czy też preferujemy tańsze i bardziej funkcjonalne rozwiązania zapewniane przez panele, pamiętajmy, że drewno wygląda dobrze w każdym kształcie. Wszystko zależy od naszego gustu i tego, jak bardzo zależy nam, aby nasza podłoga uzupełniała nasze wnętrze i podkreślała jego wartość, a nie była karykaturalnym elementem.