Boazeria – lata 70 w nowoczesnym wnętrzu

Boazeria kojarzy się najczęściej z wyglądem mieszkań sprzed ponad pięciu dekad i przestarzałym stylem wykończeniowym we wnętrzach. Choć faktycznie była ona jednym z najczęściej wybieranych form wykończeniowych w latach 70. i 80 np. w przedpokoju, tak teraz może stanowić atrakcyjny i estetyczny walor nawet w nowoczesnym wnętrzu.

Jednym z częstych problemów przy zakupie czy wynajmie mieszkań z drugiej ręki, staje się decyzja o pozbyciu się drewnianej i topornej boazerii. Na pierwszy rzut oka nie pasuje do mebli, obranego stylu wykończeniowego i psuje wizje o nowoczesnej aranżacji. Nie wyobrażamy sobie pozostawienia ozdoby, która kojarzy się z ciężkimi momentami tamtych czasów. Nic bardziej mylnego! Decydując się na pozostawienie boazerii, możemy stworzyć element, który będzie atutem wnętrza. Choć wspomniana wcześniej toporna, przestarzała boazeria może kojarzyć się z kiczem, to już lekka modyfikacja może zmienić ją nie do poznania.
Trwała i estetyczna boazeria to rezultat zastosowania odpowiednich preparatów pielęgnacyjnych i farb, ale również skrupulatnego podejścia do renowacji tego elementu wykończeniowego na ścianach. Warto zdecydować się na pozostawienie jej i poddać ją małym lub znacznym modyfikacjom, a zyskamy efekt, o jakim właściciele nowoczesnych przestrzeni mogą pomarzyć. Wykorzystanie starych elementów z drugiej ręki, w prosty sposób nadamy ducha pomieszczeniu i podkreślimy jego lata świetności. W jaki sposób odnowić starą boazerię?

Odnawianie boazerii – unikatowy efekt

Stara boazeria w większości przypadków, została pokryta bezbarwnym lakierem albo w kolorze drewnopodobnym. Aby przemalować boazerię, będziemy musieli podjąć się zeszlifowaniu starej warstwy lakierów, aż do surowego drewna – umożliwi to ponowne malowanie i nadanie całkowicie nowej barwy. Najczęściej wybieranym kolorem w renowacji boazerii są kolory pastelowe oraz biel. Dzięki temu zabiegowi odświeżymy drewno i będziemy mogli je dopasować do reszty przestrzeni. Jasne barwy są uniwersalne i doskonale współgrają z meblami w nowoczesnym stylu, ale również z chromowanymi dodatkami czy industrialnymi elementami, jakie zastosujemy.

Zabawa kontrastem – boazeria w nowoczesnym stylu

Chcąc stworzyć bardzo unikatową aranżację wnętrza, które planujemy wykończyć w jasnych, monochromatycznych barwach, warto zastanowić się nad mocnym kolorem naszej boazerii. Świetnym rozwiązaniem dla nieco bardziej przestronnych wnętrz, będzie nadanie np. czarnej barwy boazerii, która będzie od tej pory kontrastowała z pozostałymi elementami jak kolory ścian, jasne meble, niewielkie dodatki w kolorze boazerii. Odrobina koloru? Dlaczego nie! Przemalowanie boazerii na kolor niebieski, różowy czy żółty będzie doskonałym rozwiązaniem dla przestrzeni, w którą chcemy tchnąć odrobinę koloru i świeżości. Intensywne elementy w nowoczesnej przestrzeni to hit aranżacyjny, który jest wykorzystywany przez najbardziej cenionych projektantów wnętrz. Dzięki kolorowej lub kontrastowej boazerii zyskamy niepowtarzalny klimat we wnętrzu.