Każdy z nas marzy o basenie w swoim ogrodzie, ale ma obawy dotyczące kosztu budowy takiego obiektu. Współcześnie ceny basenów zależą przede wszystkim od materiałów użytych do ich budowy, obszaru możliwego zagospodarowania oraz instalacji ogrzewających wodę w basenie i innych akcesoriów, w które warto wyposażyć basen.

Dużo zależy również od tego na ile w budowę basenu zaangażujemy się sami, a na ile będzie to zadanie zlecone firmie zewnętrznej https://lespin.com.pl/w-jaki-sposob-wykonczyc-pod-klucz-mieszkanie-deweloperskie.

Uważa się, że koszt basenu o powierzchni wody poniżej 50 m2 wynosi zwykle od 37 do 40 000. PLN, przy średniej cenie wersji ogrodowej bez dachu i innych udogodnień, takich jak ogrzewanie wody lub prysznic. Koszt korzystania z basenu ogrodowego w sezonie letnim wynosi od 1 500 do 2 000 PLN.

Szacuje się, że budowa niecki basenowej to aż 60% wszystkich kosztów jakie wliczane są w budowę basenu. Współcześnie do domków jednorodzinnych najchętniej wybierane są niecki o wymiarach 8x4m i głębokości 1,5-2m. Sporadycznie zdarzają się także większe rozmiary, ale należy się liczyć z automatycznie większymi kosztami, gdyż cena basenu jest wprost proporcjonalna do jego wielkości i powierzchni. Niecki betonowe bądź wykonane z marmuru uważane są za najtrwalsze i przy okazji też najdroższe https://lespin.com.pl/kamien-elewacyjny-jaki-wybrac/. Koszt materiałów betonowych szacuje się w granicach 30 tysięcy złotych, z kolei niecki marmurowe potrafią być nawet o 10 tys. złotych droższe. Pocieszeniem może być fakt, że podane ceny uwzględniają zarówno prace ziemne jak i późniejsze działania wykończeniowe.

Bardziej ekonomiczną opcją jest budowa niecki poliestrowej, która przy basenie o wielkości nie przekraczającej 25 m2 nie powinna przekroczyć 25 tysięcy złotych. Niestety opcja znajduje bardziej zastosowania dla obiektów wewnątrz domu lub zadaszonych, jak tych znajdujących się na zewnątrz w naszym ogrodzie.

Przy budowie basenu możemy spotkać się z sytuacją, kiedy jego koszt diametralnie wzrośnie. Pojawia się pytanie czym może to być spowodowane? Już odpowiadamy.

Przeważnie ustalając koszty budowy, zakładamy, że uwzględniają one wykonanie i wykończenie niecki na gruncie, który jest bezproblemowy. Niestety często sytuacja jest bardziej skomplikowana, szczególnie gdy miejscem, w którym zaplanowaliśmy basen nie nadaje się bo np. wody gruntowe stoją zbyt wysoko. Jedynym rozwiązaniem w takiej sytuacji jest umiejscowienie niecki płycej, jednocześnie wykonując nasyp gruntowy. Koszt takiej operacji zwiększy cenę naszego basenu o kolejne 2 – 3 tys. złotych, zależne od wielkości i powierzchni basenu.

Pamiętajmy, że wykopany basen, wymurowany i wyłożony płytką, to tylko część naszego sukcesu. Do jego prawidłowego funkcjonowania są konieczne akcesoria, które koniecznie musimy przewidzieć i zamontować jeszcze na długo przez pierwszą kąpielą. Pamiętajmy, że koszt niecki basenowej pochłania około 60%, pozostałe 40% to właśnie ceny elementów takich jak rury doprowadzające wodę, akcesoria niezbędne do czyszczenia wody, środki dezynfekujące, czy też ewentualne zadaszenie chroniące wodę przez zanieczyszczeniami. W zależności od wielkości basenu, naszych potrzeb oraz systemu wykorzystywanego do czyszczenia basenu koszt akcesoriów może nas wynieść od kilku do nawet kilkunastu tysięcy złotych. Przykładem może być np. system zapewniający ciepłą wodę w lecie nawet w dni mało słoneczne jest ogrzewanie z użyciem paneli słonecznych lub pompy ciepła. Musimy się liczyć z tym, że nasza inwestycja z takimi rozwiązaniami może być droższa nawet o 10 tys. złotych. Nie zapominajmy również o kosztach późniejszej eksploatacji basenu, gdzie należy uwzględnić chemię basenową oraz koszt ewentualnego podgrzewania wody.

Sprawdź również artykuł z kategorii Porady: Na co zwracać uwagę wybierając odzież BHP? Sprawdź również artykuł: Ranking drzwi zewnętrznych 2024