Kiedy przydaje się klimatyzator? Na to pytanie odpowiedź jest w zasadzie tylko jedna – wtedy gdy w pomieszczeniu robi się ciepło. Jest jeszcze kilka innych pytań, jakie zadają sobie osoby planujące montaż klimatyzacji w swoich domach czy mieszkaniach. W tym artykule postaramy się znaleźć odpowiedź na to pytanie.
Są domy, w których nawet w środku gorącego lata temperatura jest optymalna, a domownicy czują się w nich komfortowo. Są również domy, w których w letnie dni, nawet te niezbyt gorące, zwyczajnie nie da się wytrzymać. Gorąco, wilgotno, duszno… W takich momentach myślimy tylko o tym, jak obniżyć temperaturę w pomieszczeniach.
Co ciekawe najbardziej rozpowszechniona jest klimatyzacja w Stanach Zjednoczonych. Naród zamieszkiwany przez 318 milinów osób, co stanowi 4,5% łącznej populacji zużywa więcej prądu na klimatyzację, niż cała Afryka, którą już teraz zamieszkuje blisko 1,1 miliarda mieszkańców. Amerykanie chłodzą wszystko i wszędzie. Ten trend powoli pojawia się również w Europie.
Jest wiele czynników wpływających na przegrzanie domu. Co ciekawe najczęściej występują łącznie. Kiedy uzmysłowimy sobie co wpływa na tak niekomfortowe warunki w naszym domu, możemy przystąpić do działania.
Jaki wybrać rodzaj klimatyzatora?
Klimatyzatory przenośne to najtańsze rozwiązanie. Można je bez problemu przenosić z jednego pomieszczenia do drugiego. Ich wada to głośna praca i relatywnie niewielkie moce chłodzące https://lespin.com.pl/remont-podlogi-w-naszym-domu/ oraz konieczność odprowadzenia na zewnątrz powietrza wyrzucanego (np. rurą wystawianą za okno).
Klimatyzatory stacjonarne to urządzenia jednoczęściowe (monoblokowe). Instaluje się je w przegrodzie budynku (ściana lub okno). Niestety nie wyglądają zbyt estetycznie oraz emitują dość uciążliwy hałas do pomieszczenia.
Klimatyzatory typu split (rozłączne) to urządzenia najlepiej zdające egzamin. To również jeden z najpopularniejszych rodzajów klimatyzatorów https://lespin.com.pl/basen-w-naszym-ogrodzie-na-jaki-wariant-sie-zdecydowac/. Składają się z dwóch jednostek – zewnętrznej, odprowadzającej ciepło poza budynek i wewnętrznej – obniżającej temperaturę powietrza w pomieszczeniu. Klimatyzator typu split charakteryzuje znacznie większa wydajność od urządzeń jednoczęściowych.
Klimatyzatory multi-split to urządzania służące do regulacji temperatury w kilku pomieszczeniach. System składa się z jednej jednostki zewnętrznej i kilku wewnętrznych. W każdym z pomieszczeń można ustawić inną temperaturę.
Zarówno klimatyzatory split, jak i multi-split cechuje to, że jednostka, która generuje największy hałas znajduje się na zewnątrz budynku.