Często po wprowadzeniu mieszanki betonowej nie można sprawdzić poprawności konstrukcji fundamentu. W takiej sytuacji zgodność projektu i rola kierownika budowy są bardzo ważne. A w jaki sposób wykonać odpowiedni fundament pod nasz przyszły dom? W artykule znajdziemy kilka istotnych podpowiedzi.
Fundamenty składają się z betonu zbrojonego prętami stalowymi. Pamiętajmy, że przestrzeganie zasad produkcji elementów żelbetowych jest bardzo ważne. Dotyczy to zarówno fundamentów, jak i płyt fundamentowych https://lespin.com.pl/jak-zrobic-meble-ogrodowe-z-palet/.
Zbrojenie
Przed betonowaniem fundamentów musimy przygotować ich wzmocnienie, tj. umieścić pręty stalowe w szalunku. Klasa stali, a tym samym jej właściwości, powinny pasować do danych w konstrukcji. Ważne jest również: średnica prętów, ich liczba, odległość między nimi, długość zakładki i zakotwienia prętów oraz grubość osłony. Stal żebrowana AIII lub AIIIN powinna być stosowana na elementy konstrukcyjne – jako zbrojenie główne i AI – jako zbrojenie montażowe strzemion. Stal nie może korodować, a także powinna być pozbawiona smaru, bitumu i innych zabrudzeń, które mogą wpływać na przyczepność do betonu.
Betonowanie
Przed betonowaniem zbrojenie powinno zostać odebrane przez kierownika budowy i sprawdzone, jak zostało wykonane https://lespin.com.pl/w-jaki-sposob-powstaja-konstrukcje-zelbetonowe/. Jest to jego obowiązek, podobnie jak akceptacja wszystkich innych prac objętych projektem. Wykonawca zamawia odpowiednią ilość betonu o określonej klasie i konsystencji oraz – jeśli jest to opisane w projekcie (lub zalecane przez kierownika budowy) – z dodatkami. W konkretnej fabryce zwykle wiedzą, jak rodzaj betonu należy przygotować pod dany rodzaj konstrukcji. Zależy to również od bieżących i oczekiwanych warunków pogodowych. Mieszanka betonowa jest dostarczana przez betoniarkę (w Polsce nazywana „groszkiem”). Należy również zamówić pompę, która pompuje beton. Masa mieszanki betonowej powinna być odpowiednio wysoka i wynosić około 2400 kg / m3, w innym przypadku jeśli nie jest dosyć gęsta to istnieje ryzyko, że nie wypełni wszystkich przestrzeni w szalunku i między samym zbrojeniem (tylko mieszanki samo zagęszczające mają taką pojemność). Dodatkową trudnością może być sytuacja, w której konsystencja betonu jest źle dobrana, a zbrojenie jest szczelne, w wyniku czego w mieszaninie mogą tworzyć się wnęki i puste przestrzenie.
Po zabetonowaniu fundamentów ważna jest odpowiednia konserwacja. Należy utrzymywać wilgotność przez kilka dni, polewając beton wodą. Mieszanka betonowa kurczy się podczas wiązania. Zbyt szybkie suszenie może spowodować uszkodzenia w postaci pęknięć skurczowych. Jeśli warunki pogodowe są sprzyjające, a kierownik budowy udzieli pozwolenia, następnego dnia można położyć poziome ściany uszczelniające i murowe już na gotowym fundamencie