Okazuje się, że prawidłowa dezynfekcja oraz postępowanie według wyznaczonych procedur higienicznych stanowi niezwykle istotny element zapobiegania i profilaktyki zakażeń w salonie fryzjerskim. Wiąże się to z koniecznością nabycia przez personel sprzątający pewnego zasobu wiedzy i umiejętności.
Należy pamiętać, że uświadomienie sobie możliwych dróg transmisji zakażeń jest pierwszym krokiem do właściwego postępowania w celu uniknięcia wszelakich infekcji w naszym salonie.
Salon fryzjerski możemy uznać w pewnym stopniu za gabinet zabiegowy, w którym może nastąpić zranienie i kontakt z krwią, a każdy nasz klient może być potencjalnie zakażony. Na ryzyko zakażenia podczas zabiegów związanych z używaniem ostrych narzędzi (nożyczki, ostrza, maszynki, brzytwy) narażeni są zarówno pracownicy jak i klienci korzystający z usług fryzjerskich.
Bezpośredni kontakt zakażonej krwi nawet z uszkodzoną skórą, czy błoną śluzową osoby zdrowej może spowodować wniknięcie do organizmu czynnika chorobotwórczego, prowadząc do poważnych powikłań i chorób. Dlatego ważne jest, aby przestrzegać zasad higieny i bhp https://www.merkurygdynia.pl , dbać o bezpieczeństwo nasze i klientów, rozumiejąc, iż małe niedopatrzenie z punktu widzenia higieny może ponieść za sobą poważne skutki.
Istotne jest, że drogą zakażenia nie koniecznie zawsze jest kontakt bezpośredni osoby z osobą. W praktyce możemy tutaj mówić o trzech możliwościach:
- zakażenie – poprzez kontakt pośredni (szczególnie flora bakteryjna przenoszona na rękach personelu lub narzędziach),
- przez kontakt bezpośredni (krew, ślina, ubrania, fartuchy, maski i sprzęt)
- drogę kropelkową i powietrzną.
Poniżej kilka krótkich informacji dotyczących prawidłowego postępowania z przedmiotami używanymi podczas pracy w salonie fryzjerskim.
Przedmioty jednorazowego użytku:
- muszą być wyrzucane po użyciu i nigdy nie mogą być użyte ponownie nawet, gdy istnieje możliwość ich dezynfekcji czy sterylizacji
- uniformy powinny być prane w temp min. 65ºC
Dezynfekcja narzędzi, sprzętu, powierzchni
- wszystkie narzędzia (nożyce, ostrza, brzytwy) zanieczyszczone mogące mieć kontakt z przerwaną tkanką muszą być dokładnie zdezynfekowane i wyczyszczone, a następnie – jeśli zostały skażone przerwaną tkanką – poddane sterylizacji w opakowaniach papierowo-foliowych
- po dniu pracy płyn dezynfekcyjny powinien być wylany, a pojemnik zdezynfekowany i wytarty
- małe powierzchnie urządzeń lub innych przedmiotów powinny być dezynfekowane preparatami do szybkiej dezynfekcji (alkoholowe lub niealkoholowe, spraye lub chusteczki)
- nie zaleca się rozpylania płynów dezynfekcyjnych na dużych powierzchniach
Dezynfekcja narzędzi (nożyce, grzebienie, ostrza, spinki, brzytwy)
- ostrza maszynki i grzebienie wymagają dokładnego czyszczenia części pracującej i trzymaka
- do mycia i dezynfekcji zaleca się myjki ultradźwiękowe z koszyczkami o małych perforacjach
- nie należy czyścić w myjce w tym samym czasie instrumentów wykonanych z różnych materiałów
Procedury higieniczne dotyczące narzędzi i sprzętu
Narzędzia kosmetyczne po użyciu podlegają:
- dezynfekcji,
- myciu,
- suszeniu,
- przeglądowi,
- pakowaniu do sterylizacji (jeśli miały kontakt z przerwaną tkanką),
- procesowi sterylizacji (jeśli miały kontakt z przerwaną tkanką)
- Wszystkie narzędzia fryzjerskie należy traktować jako skażone i bezpośrednio po użyciu należy zanurzyć je w roztworze preparatu dezynfekcyjnego o działaniu biobójczym na B, F, V, Tbc.