Mieszkanie od dewelopera pod wykończenie to jeden z fundamentów XXI wieku – czasów milenialsów, kawy na bazie mleka sojowego, zdrowej żywności, z przewijającymi się ludźmi na elektrycznych hulajnogach. W dzisiejszej dobie to najpowszechniejszy kierunek inwestycji w nieruchomości wielu osób.

Ofert na rynku jest bardzo dużo, natomiast należy pamiętać, że zakup mieszkania to połowa sukcesu, gdyż przeważnie otrzymujemy je w stanie surowym, który wymaga jeszcze sporego wkładu finansowego https://lespin.com.pl/jak-urzadzic-sypialnie-na-poddaszu/. Ile ten wkład może wynosić? Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna.

Do niedawna koszty wykończenia mieszkania deweloperskiego oscylowały w granicach 1000 złotych za m2. Dzisiaj taka cena to już prehistoria, a przyjmując ją do naszych wyliczeń zakładamy wykończenie maksymalnie ekonomiczne. Wykończenie mieszkania pod klucz np. w Warszawie w jakościowo dobry sposób, nie opierając się na bazowaniu na samych tanich materiałach musimy przyjąć cennik 1500 – 2000 złotych za m2, natomiast, jeśli nasze mieszkanie ma być synonimem dobrobytu i przy jego wykończeniu użyjemy tylko naturalnych materiałów to cena ta może wynosić nawet 3000 zł za m2 i więcej. Warto wziąć te uwagi podczas szacowania i dopinania naszego budżetu.

Decydując się na wykończenie mieszkania o powierzchni np. 60 m2  zakupionego od dewelopera na warszawskiej Starej Pradze, warto zastanowić się nad sposobem działania. Skoro mamy w nim spędzić resztę naszego życia, niekoniecznie rozsądne jest opieranie swoich decyzji wyłącznie o kwestie finansowe https://lespin.com.pl/kamien-elewacyjny-jaki-wybrac/. Przysłowie mówi, że co tanie to drogie i tutaj również znajduje ono uzasadnienie. Pamiętajmy, że decydując się na materiały gorszej, jakości musimy liczyć się z tym, że częściej będą one ulegać uszkodzeniom i konieczna będzie ich wymiana. Oczywiście nikt tutaj nie zachęca do wydawania fortuny na prace wykończeniowe, natomiast ważne, by na taką inwestycję patrzeć z kilku perspektyw.

Bardzo istotne jest czy wykańczanie mieszkania przeprowadzimy sami krok po kroku czy też zlecimy je specjalistom. Decydując się na działanie samemu z pewnością sporo zaoszczędzimy, natomiast musimy znać specyfikę materiałów i ich zastosowanie, oraz umieć wstępnie założyć budżet i potrafić samemu zaprojektować wnętrze naszego mieszkania, tak, aby przyciągało one wzrok naszych przyszłych gości, a nie było projektową porażką, która po kilku latach będzie wymagać poprawek.

Wynajem architekta wiąże się większymi kosztami, ale ma też swoje zalety https://lespin.com.pl/obrobka-drewna-dla-poczatkujacych/. Taki zabieg pozwoli nam na zaoszczędzenie naszego czasu i mamy pewność, że prace wykończeniowe obejdą się bez komplikacji. Tutaj również mamy sporą rozbieżność cenową. Podstawowy pakiet, przeważnie kosztuje 70 – 85 zł za m2. Otrzymujemy w nim 2 lub 3 warianty wykończenia wnętrz, wraz z dopasowanym według naszych potrzeb układem funkcjonalnym mieszkania i rozprowadzeniem instalacji po budynku. Natomiast, jeśli oczekujemy większego zakresu usług zawierającego rozplanowanie wykończenia mieszkania wraz z doborem materiałów, wyposażenia oraz konkretnymi wizualizacjami poszczególnych pomieszczeń cena może wynieść nawet 120 – 140 zł za m2.

Istotnym elementem naszej inwestycji będzie również wynajem firmy wykończeniowej. Pamiętajmy o tym, aby korzystać z usług tylko sprawdzonych wykonawców mających w swojej ofercie kompleksowe wykończenia pod klucz. Dobrą praktyką przed podpisaniem umowy jest dokładne przedyskutowanie z przedstawicielem firmy naszych oczekiwań oraz sposobu prowadzenia prac wykończeniowych. Warto również zorientować się czy nasz przyszły wykonawca dysponuje odpowiednim sprzętem do wykonywania tego typu prac.