Okna dachowe w naszym domu stanowią bardzo ważny element, szczególnie, jeśli dysponujemy domem o kilku kondygnacjach. Doświetlają nasze poddasze oraz pozwalają nam rozkoszować się widokiem nieba. Dodatkowo mogą być inteligentne i energooszczędne https://lespin.com.pl/jak-urzadzic-sypialnie-na-poddaszu/. Okna dachowe stanowią obowiązkowy element każdego domu z poddaszem.

W Polsce najczęściej spotyka się domy jednorodzinne w formie budynków 1,5 kondygnacyjnych, z poddaszem użytkowym. Popularność tego rodzaju domów pływa na ilość pomieszczeń urządzanych pod skosami. Najczęściej są to sypialnie, łazienki lub pokoje przeznaczone dla dzieci. W przeszłości pomieszczenia na poddaszach miały dostęp do naturalnego światła po przez zastosowanie lukarn lub wykuszy. Dzisiaj montujemy okna dachowe, które są korzystniejszym rozwiązaniem.

Do dyspozycji mamy kilka rodzajów okien dachowych. Wszystko zależne jest od naszych preferencji i oczekiwań, oraz typu pomieszczenia https://lespin.com.pl/w-jaki-sposob-wykonczyc-pod-klucz-mieszkanie-deweloperskie/. Dla przykładu do łazienek powinniśmy stosować okna dachowe, o zwiększonej odporności na wilgoć. Z kolei naszą sypialnię warto zaopatrzyć w okna dachowe o zwiększonej dźwiękochłonności. Do pokoju dziecięcego warto zastosować okna dachowe pochłaniające promienie UV.

Wyróżniamy kilka sposobów otwierania okien dachowych. Możemy je podzielić na obrotowe, uchylno-obrotowe, wysokoosiowe lub uchylno-wysokoosiowe. Istnieją również okna rozwierane, te jednak pełnią głownie rolę wyłazów dachowych i ich podstawowym zadaniem jest zapewnienie dostępu do dachu.  Najpopularniejszym typem okien są okna obrotowe. Plusem takiego rodzaju okna jest łatwość w jego czyszczeniu, natomiast zdecydowanym minusem jest słaba widoczność. Z kolei piękne widoki mogą nam zapewnić okna wysokoosiowe. Duży komfort w użytkowaniu zapewniają okna obrotowo-uchylne, które można otwierać na dwa sposoby. Z kolei wielbiciele dużych przeszkleń zdecydują się na okna panoramiczne.

Kupując okno dachowe możemy wybierać spośród dużej ilości modeli o bardzo sensownych parametrach energooszczędności. Powinniśmy wiedzieć jednak, na co przede wszystkim zwracać uwagę, przy wyborze tego typu okna. Najistotniejszy jest współczynnik Uwi, który oznacza ilość ciepła, jakie ucieka na zewnątrz pomieszczenia przez zamontowane okno. Przyjmuje się, że im wyższa wartość tego współczynnika, tym lepsze właściwości energooszczędne naszych okien.

Coraz częściej spotyka się w domach okna dachowe, których otwieranie i zamykanie odbywa się za pomocą pilota. Modele te są nie tylko wygodne w użytkowaniu, ale umożliwiają montowanie okien w miejscach trudno dostępnych takich jak klatki schodowe czy też antresole. Coraz częściej spotyka się okna, którymi możemy sterować za pomocą aplikacji w naszym smartfonie, podłączając je do jednej sieci i tworząc element inteligentnego domu.

Warto pamiętać, by projekt naszego domu uwzględniał rozlokowanie okien dachowych, w szczególności, gdy decydujemy się na dom wielokondygnacyjny. Jest to o tyle istotne, że umożliwi nam to uniknięcie w przyszłości niepotrzebnych kosztów związanych z wymianą naszych okien, bądź z koniecznością zmiany ich położenia na połaci dachu.

Przeczytaj również artykuł – Naturalne i modne futro lub kożuch damski na zimę