Cukiernictwo w Polsce ma długą tradycję. Najsłynniejsze cukiernie powstały jeszcze przed wojną, a niektóre pod koniec XIX wieku. Tradycyjne cukiernictwo to zawód z pasją. Niektórzy twierdzą, że łączy w sobie zamiłowanie do słodkości ze sztuką. Trzeba obejrzeć regionalne torty i ciasta, żeby pojąć, że stworzenie tak pięknie wyglądających słodkości, wymaga nie lada umiejętności.

Krajowe cukiernictwo zostało nieco zaniedbane w PRL-u. W tamtych czasach nie było składników. Były spisy ciastek, pomysłowość nie były wartościowymi cechami u pracowników cukierni. W dzisiejszych czasach obserwujemy swoisty renesans profesjonalnego cukiernictwa. Taki stan rzeczy to przede wszystkim niekwestionowana korzyść dla klientów cukierni https://slodkiepasje.pl/. Najbardziej znane cukiernie są w Paryżu.

We Francji wybrane cukiernie mają zupełnie wyjątkowy charakter. Ciastka sprzedaje się w wytwornym otoczeniu. Wyroby są przechowywane w szklanych gablotach i pakowne w złote pudełka. Cukiernictwo francuskie znajduje się rzeczywiście na najwyższym poziomie i urasta do rangi sztuki. Tajemnica tkwi między innymi w wyjątkowej technice, które u nas są jeszcze nieznane. Ciastka sprzedaje się w wytwornym otoczeniu. Wyroby są przechowywane w szklanych gablotach i pakowne w złote pudełka.

Profesjonalne cukiernictwo polega przede wszystkim na kreowaniu nowych smaków. Oczywiście istnieje też cukiernictwo przemysłowe. Tutaj także oczekuje się umiejętności zawodowych, jednak wytwórstwo na masową skalę nie wymaga wybitnego know-how.

Właściwie to praca w tym zawodzie, jeśli mamy odpowiednie wykształcenie może być opłacalna i łatwo znaleźć zatrudnienie. W mniejszych i większych miastach istnieją nierzadko liczne cukiernie lub fabryki wyrobów cukierniczych.

Jeśli chcemy trudnić się cukiernictwem, musimy ukończyć odpowiednią szkołę lub fachowy kurs. Osoba, która skończyła szkołę powinna być przygotowana do wykonywania istotnych w zawodzie czynności. Przykładowo są to: obsługiwanie urządzeń stosowanych w wytwarzaniu wyrobów cukierniczych oraz umiejętność robienia dekoracji.

Należy również dodać, że Polacy zaliczają się w poczet tej grupy społeczeństw, wśród której konsumpcja wyrobów czekoladowo – cukierniczych jest bardzo wysoka. Pod tym kątem prześcigamy aż trzykrotnie kraje, takie jak: Wielka Brytania, Szwajcaria, a nawet Belgia.  Ma to spory wpływ na tempo rozwoju produkcji słodyczy w naszym kraju https://slodkiepasje.pl/gallery/ciasta/.

Okazuje się, że Polacy na słodycze wydają średnio 81 zł miesięcznie. 40% z nich sięga po słodkie przekąski i desery przynajmniej 5 razy w tygodniu, a 11% nawet kilka razy w ciągu dnia.   Wybierając słodycze polski konsument stawia na pierwszym miejscu: smak, recepturę oraz markę. Najbardziej przekonujące są naturalne składniki wyrobów cukierniczych.

Przeczytaj również artykuł Naturalne i modne futro lub kożuch damski na zimę