Jeśli zależy nam, aby woda w naszym basenie był czysta i bezpieczna do kąpieli, oraz zależy nam na jej klarowności konieczne musimy zadbać o jej odpowiednią pielęgnację. Co ważne, poza fizycznymi metodami oczyszczania naszej wody basenowej warto zapoznać się również metodami chemicznymi, które umożliwiają usunięcie zanieczyszczeń zawieszonych, które są widoczne gołym okiem jak bakterie, wirusy czy też glony.
CHEMICZNE UZDATNIANIE WODY – REGULACJA PH
Woda w naszym basenie powinna charakteryzować się odpowiednim odczynem skierowanym w stronę zasadowego. Idealne warunki to pH pomiędzy 7,0 a 7,4, gdyż:
- Umożliwia nam bardziej komfortowej korzystanie z basenu, ponieważ niższe pH może podrażniać oczy, skórę lub błony śluzowe.
- Zapobiega nadmiernym uszkodzeniom elementów basenu w postaci korozji – niższe pH sprzyja przyśpieszaniu reakcji utleniania i wytrącania z elementów metalowych związków wapnia
- Umożliwia optymalną pracę środkom dezynfekującym i flokulantom.
CHEMICZNE UZDATNIANIE WODY – DEZYNFEKCJA
Dezynfekcja to proces o charakterze długofalowym polegającym na uzdatnianiu wody basenowej po przez usuwanie glonów, wirusów i bakterii. Świetne efekty dezynfekcyjne możemy uzyskać stosując środki oferowane przez firmę https://www.folkpool.pl/. Warto zwrócić uwagę w szczególności na preparaty do dezynfekcji dedykowane dla basenów ogrodowych bez przykrycia: https://folkpool.pl/filtr-piaskowy-pompa-do-basenu/
- Chlor – najpopularniejszy wśród środków wykorzystywanych do dezynfekcji. Występuje w postaci tabletek, granulatu lub proszku. Może być dozowany ręcznie lub za pomocą dozownika. Jego żywotność szacuje się na 12 miesięcy.
- Podchloryn sodu – to środek występujący w formie płynnej, którego wartość technologiczna i przydatność w dużej mierze zależy od warunków przechowywania – koniecznie należy go przechowywać w suchym, zaciemnionym miejscu z dostępem powietrza. Jego dozowanie odbywa się przez pompę lub zbiornik, gdyż ręczne dozowanie nie jest zalecane.
- Aktywny tlen – jest środkiem pozwalającym na uzyskanie świetnej, jakości wody. Działa bardzo szybko i charakteryzuje się dużą wydajnością. Posiada właściwości dezynfekująco-oksydujące. Nie wymaga katalizatora, a w połączeniu z tlenem z powietrza wydłuża efekt dezynfekujący i umożliwia jednoczesną dezynfekcję i zwalczanie alg.
- Ozon – najskuteczniejszy środek wykorzystywany do dezynfekcji. Po wprowadzeniu do basenu i kontakcie z wodą basenową, jest usuwany za pomocą aktywnego węgla. Jego minusem jest cena, oraz spora niestabilność, ponieważ ozon lubi przekształcać się w tlen.
- Ultrafiolet – polega na poddawaniu wody basenowej działaniu promieni UV, które niszczą chloraminy. Metoda przeważnie łączona wraz z chlorowaniem.
- Elektroliza soli – polega na dozowaniu soli do basenu, a następnie poddawaniu wody działaniu elektrody, w wyniku, czego powstaje podchloryn sodu. Stosowanie tej metody wymaga posiadanie urządzeń basenowych odpornych a korozję.
CHEMICZNE UZDATNIANIE WODY – ELIMINOWANIE GLONÓW
Glony są wyjątkowo uciążliwe dla każdego posiadacza basenu. Powodują zielenienie dna i krawędzi basenu, które stają się śliskie, oraz nadają wodzie przykry zapach. Dodatkowo stanowią pożywkę dla bakterii i grzybów, i rozwijają się bardzo szybko, a przy wysokiej temperaturze i dobrym nasłonecznieniu obecne są w naszym basenie nawet przy starannej dezynfekcji, do której najlepiej wykorzystywać preparaty glonobójcze.
CHEMICZNE UZDATNIANIE WODY – FLOKULACJA
Flokulacja to nic innego jak dodatkowy zabieg umożliwiający usuniecie nagromadzonych zanieczyszczeń, których filtr piaskowy nie wyłapuje. Jest to operacja o tyle ważna, że nagromadzona duża ilość zanieczyszczeń może prowadzić do pojawienia się nieprzyjemnych zapachów i stworzyć bardzo dobre warunki dla rozwoju grzybów i bakterii. Flokulacja jest zabiegiem polegającym na łączeniu się cząstek, które zawieszone tzw. kłaczki, które to kolejno są zatrzymywane na filtrze i usunięte podczas płukania wsteczne. Flokulatnami najczęściej wykorzystywanymi są związki glinu i żelaza.