Własny basen w ogrodzie to z pewnością przyjemny element naszego życia, szczególnie w letnie upalne dni. Jednak przed podjęciem decyzji o tego rodzaju inwestycji należy przeanalizować kilka istotnych kwestii. Basen w ogrodzie oprócz tego, że ładnie wygląda i stanowi dla nas ogromną atrakcję, to również wymaga kosztownej konserwacji, a koszt jego budowy jest bardzo wysoki.

Dlatego, warto się zastanowić, jaki typ basenu zamontować, aby nie przeliczyć się z kosztami i czerpać pełną satysfakcję z letnich kąpieli.

Najszybszym i najprostszym rozwiązaniem jest zakup basenu przenośnego. Jest to również ekonomiczna wersja. Teoretycznie po rozłożeniu basenu, jego odpowiednim usytuowaniu i napełnieniu wodą, możemy zacząć zabawę, oczywiście o ile woda w basenie zdąży się odpowiednio nagrzać. Basen murowany, zatopiony w ziemi to zdecydowanie dłuższa i bardziej kosztowna inwestycja. Ale może ona mieć również ogromne plusy.

Jeśli zdecydujemy się na zakup basenu stacjonarnego warto skorzystać z oferty sprawdzonych dostawców specjalizujących się w tego rodzaju inwestycjach https://lespin.com.pl/chemiczne-uzdatnianie-wody-w-naszym-basenie/.

KORZYŚCI PRZENOŚNEGO BASENU

  • Niskie koszty inwestycji w porównaniu z basenem murowanym.
  • Łatwość w transporcie, możliwość umieszczenia w dowolnym miejscu.
  • W okresie zimowym możemy go przechowywać na strychu lub w piwnicy.
  • Niskie koszty konserwacji oraz mycia i dezynfekcji.

KORZYŚCI BASENU MUROWANEGO

  • Podnosi wartość naszego domu.
  • Możliwość rozbudowy lub zabudowania i przekształcenia w basen całoroczny.
  • Brak konieczności rozkładania i składania, jak ma to miejsce w przypadku basenu przenośnego.
  • Łatwość w czyszczeniu i konserwacji.
  • Wymagane pozwolenie na budowę, ryzyko inwestycji.

To, która forma jest korzystniejsza zależy od prywatnych preferencji i tego, w jaki sposób chcemy wykorzystywać nasz basen. Należy pamiętać, że basen przenośny, pomimo niskiego kosztu zakupu jest inwestycją krótkoterminową, ze względu na niską trwałość i ryzyko zniszczenia https://lespin.com.pl/w-jaki-sposob-powstaja-konstrukcje-zelbetonowe/. Basen stacjonarny, pozornie jest kosztowną inwestycją, ale jeśli działamy w sposób ekonomiczny i większość rzeczy przy jego budowie wykonamy własnymi rękoma to i koszty inwestycji ulegną znacznemu obniżeniu. Pamiętajmy, że basen stacjonarny podnosi nie tylko wartość naszej nieruchomości, ale również zwiększa walory wizualne naszego ogrodu.

CENY

Skupmy się na kwestiach cenowych dwóch wariantów. Zakup gotowego basenu przenośnego dmuchanego dla naszych pociech to koszt w granicach 100 złotych. Na rynku są dostępne również baseny przenośne rozporowe, które są solidniejsze i stabilniejsze od ich dmuchanych odpowiedników, ale są też odpowiednio droższe. Ich ceny oscylują w granicach 1000 do 3000 złotych. Zdecydowanie najdroższe są baseny stelażowe, których ceny mogą sięgać nawet 20 tysięcy złotych. Taki rodzaj basenu umożliwia pływanie i nurkowanie, natomiast jest trudniejszy w montażu.

Budowa basenu stacjonarnego to koszt od kilkunastu do kilkudziesięciu tysięcy złotych. Nie oszukujmy się – jest to luksusowe rozwiązanie i należy liczyć się z kosztami takiej inwestycji. Sama cena zależna jest od rodzaju materiału, z jakiego zostanie wykonana niecka, oraz powierzchni, jaką chcemy zagospodarować. Najbardziej elegancki, ale i najdroższy jest basen murowany, którego koszt samej budowy wynosi 30 – 40 tysięcy złotych. Ciekawą opcją jest basen drewniany, który również może pełnić rolę stacjonarnego, a koszt jego budowy oscyluje w granicach 15 tysięcy złotych. Nie należy zapominać o dodatkowych kosztach związanych z budową basenu stacjonarnego jak koszty utrzymania zbiornika w postaci oświetlenia, preparatów dezynfekujących czy też ogrzewania.